متلب (به انگلیسی: MATLAB) یک محیط نرم‌افزاری برای انجام محاسبات عددی و یک زبان برنامه‌نویسی نسل چهارم است. واژهٔ متلب هم به معنی محیط محاسبات رقمی و هم به معنی خود زبان برنامه‌نویسی مربوطه‌است که از ترکیب دو واژهٔ MATrix (ماتریس) و LABoratory (آزمایشگاه) ایجاد شده‌است. این نام حاکی از رویکرد ماتریس محور برنامه‌است، که در آن حتی اعداد منفرد هم به عنوان ماتریس در نظر گرفته می‌شوند.

کار کردن با ماتریسها در متلب بسیار ساده است. در حقیقت تمام داده‌ها در متلب به شکل یک ماتریس ذخیره می‌شوند. برای مثال یک عدد (اسکالر) به شکل یک ماتریس ۱*۱ ذخیره می‌شود. یک رشته مانند «Whale is the biggest animal» به شکل ماتریسی با یک سطر و چندین ستون (که تعداد ستون‌ها به تعداد کاراکترهاست) ذخیره می‌شود. حتی یک تصویر به شکل یک ماتریس سه بعدی ذخیره می‌گردد که بُعد اول و دوم آن برای تعیین مختصات نقاط و بُعد سوم آن برای تعیین رنگ نقاط استفاده می‌شود. فایل‌های صوتی نیز در متلب به شکل ماتریس‌های تک ستون (بردارهای ستونی) ذخیره می‌شوند؛ بنابراین جای تعجب نیست که متلب مخفف عبارت آزمایشگاه ماتریس باشد.

علاوه بر توابع فراوانی که خود متلب دارد، برنامه‌نویس نیز می‌تواند توابع جدید تعریف کند.

ساخت رابط گرافیکی کاربر مانند دیالوگ‌هایی که در محیط‌های ویژوال مانند بیسیک و C وجود دارند، در متلب امکان‌پذیر است. این قابلیت، ارتباط بهتری را میان برنامه‌های کاربردی نوشته‌شده با متلب و کاربران برقرار می‌کند.

متلب که از محصولات شرکت مت‌ورکس است، برای گروه‌های مختلف مهندسان رشته‌های مختلف از جمله مهندسی برق، مکانیک، عمران، علوم پایه، رایانه و... کاربرد بسیاری دارد.

اهداف دوره :

در این دوره مفاهیم مقدماتی و پایه ای برنامه نویسی به زبان متلب آموزش داده می شود. دانشجو پس از اتمام این دوره قادر خواهد بود، تمام نیازهای شبیه سازی و برنامه نویسی خود را در نرم افزار متلب برطرف سازد.

 

سرفصل دوره :

آشنایی با محیط و زبان برنامه نویسی متلب

انواع داده در محیط برنامه نویسی متلب

مفاهیم ام فایل و کد نویسی در محیط متلب

ساختار کنترل شرط در متلب

ساختار کنترل حلقه تکرار در متلب

گرافیک دو بعدی و سه بعدی در محیط متلب

مباحث ریاضی عمومی، ریاضیات مهندسی و محاسبات عددی در متلب

کنترل خطی در متلب

پردازش تصویر در متلب

رابط گرافیکی کاربر GUI در متلب